Dodatek aktywizacyjny

Print Drukuj

Dodatek aktywizacyjny będziesz mógł otrzymać, jeżeli:

jesteś bezrobotnym z prawem do zasiłku i z własnej inicjatywy podejmiesz zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą.

Będziesz otrzymywał dodatek aktywizacyjny przez:

przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby Ci jeszcze zasiłek, w wysokości 50% zasiłku dla bezrobotnych. Dodatek przysługuje od dnia złożenia wniosku.

Co należy zrobić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

Jeżeli chciałbyś ubiegać się o dodatek aktywizacyjny, powinieneś złożyć wniosek w urzędzie pracy, w którym jesteś zarejestrowany jako bezrobotny wraz z dokumentem potwierdzającym podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo oświadczeniem o podjęciu działalności gospodarczej.

Dodatek aktywizacyjny jest przyznawany bezrobotnemu, który z własnej inicjatywy rozpoczął działalność gospodarczą, zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Dodatek aktywizacyjny nie będzie Ci przysługiwał, jeżeli:

  1. podejmiesz z własnej inicjatywy:
    1. zatrudnienie lub inną pracę zarobkową u pracodawcy, który był Twoim ostatnim pracodawcą, lub dla którego ostatnio wykonywałeś inną pracę zarobkową przed zarejestrowaniem jako bezrobotny,
    2. pracę za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego;
  2. podejmiesz działalność gospodarczą w wyniku otrzymania dofinansowania podjęcia działalności gospodarczej lub innych środków publicznych;
  3. podejmiesz pracę w spółdzielni socjalnej w wyniku otrzymania środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej.

Jeżeli otrzymasz decyzję o przyznaniu dodatku to nie będzie on jednak przysługiwał za okres zgłoszonego do CEIDG zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, nieobecności nieusprawiedliwionej w pracy, przebywania na urlopie bezpłatnym.

​Podstawa prawna

Informacje o publikacji dokumentu


Dodatek aktywizacyjny - PUP Tarnobrzeg

Print Drukuj

INFORMACJA

dla osób bezrobotnych posiadających prawo do zasiłku i podejmujących zatrudnienie lub inną pracę zarobkową oraz podejmujących działalność gospodarczą z terenu działania Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnobrzegu dotycząca zasad przyznania dodatku aktywizacyjnego.

Dodatek aktywizacyjny przysługuje bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku jeżeli z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie (tj. wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą), inną pracą zarobkową (tj. wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych) lub rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej.

Prawo do dodatku aktywizacyjnego przysługuje od dnia złożenia wniosku (po udokumentowaniu podjęcia zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej) do ostatniego dnia połowy okresu przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych przypadającego w okresie zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej albo prowadzenia działalności gospodarczej.

Wysokość dodatku aktywizacyjnego wynosi 50% kwoty zasiłku tj. 861,00 zł brutto miesięcznie.

Prawo do dodatku aktywizacyjnego nie przysługuje w przypadku:

  1. Podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, który był jego ostatnim pracodawcą, lub dla którego ostatnio wykonywał inną pracę zarobkową przed zarejestrowaniem jako bezrobotny.
  2. Podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego.
  3. Przebywania na urlopie bezpłatnym.
  4. Nieobecności nieusprawiedliwionych.
  5. Podjęcia działalności gospodarczej w wyniku otrzymania dofinansowania podjęcia działalności gospodarczej lub innych środków publicznych.
  6. Podjęcia pracy w spółdzielni socjalnej w wyniku otrzymania środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej, o których mowa w art. 161.
  7. Zgłoszonego do CEIDG zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.


Osoby, które składają wniosek o dodatek aktywizacyjny drogą pocztową są zobligowane dołączyć do niego kserokopię umowy o pracę lub umowy o wykonywanie innej pracy zarobkowej, potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez pracodawcę lub zaświadczenie określające datę rozpoczęcia i czas trwania umowy.


Szczegółowych informacji o zasadach przyznawania dodatku aktywizacyjnego udziela się w pokoju nr 4, tel.: 823-00-30 wew. 114.

Podstawa prawna: art. 233 ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz. U. z 2025r., poz. 620).

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu