Pożyczka szkoleniowa

Pożyczka szkoleniowa

Czym jest pożyczka szkoleniowa i kto może się o nią ubiegać?

Pożyczka szkoleniowa jest to nieoprocentowana pożyczka udzielona przez powiatowy urząd pracy (starostę) z Funduszu Pracy na sfinansowanie kosztów szkolenia osobie bezrobotnej i poszukującej pracy, zwiększająca szanse na podjęcie lub utrzymanie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. Kwota udzielanej pożyczki nie może przekroczyć 4-krotności przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu podpisania umowy.

Z pożyczki szkoleniowej może skorzystać zarejestrowana w urzędzie pracy:
  • osoba bezrobotna,
  • osoba poszukująca pracy:
    • będąca w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego, z winy pracodawcy,
    • pracująca u pracodawcy w stanie upadłości lub likwidacji,
    • otrzymująca świadczenia socjalne na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny,
    • uczestnicząca w indywidualnym programie integracji lub zajęciach Centrum Integracji Społecznej,
    • będąca żołnierzem rezerwy,
    • pobierająca rentę szkoleniową,
    • pobierająca świadczenie szkoleniowe wypłacane przez pracodawcę,
    • będąca domownikiem lub małżonkiem rolnika, szukającym pracy poza rolnictwem i podlegająca ubezpieczeniu społecznemu,
  • pracująca w wieku 45 lat i powyżej.
Decyzję o udzieleniu pożyczki szkoleniowej podejmuje starosta (urząd pracy) w oparciu o ustalenia indywidualnego planu działania.

Jak długo można spłacać pożyczkę szkoleniową?

Okres spłaty pożyczki szkoleniowej nie może przekroczyć 18 miesięcy od ustalonego w umowie dnia zakończenia szkolenia.

Co należy zrobić, żeby otrzymać pożyczkę szkoleniową?

Bezrobotny/ poszukujący pracy, aby otrzymać pożyczkę szkoleniową powinien do właściwego powiatowego urzędu pracy złożyć:
  • wniosek o udzielenie pożyczki szkoleniowej wraz z uzasadnieniem,
  • inne wymagane przez urząd pracy dokumenty, w tym: oświadczenie, że szkolenie finansowane z pożyczki umożliwi podjęcie lub utrzymanie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

Podstawa prawna


Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Pożyczka na sfinansowanie kosztów szkolenia - PUP Tarnobrzeg

Powiatowy Urząd Pracy może na wniosek osoby bezrobotnej udzielić pożyczki na sfinansowanie kosztów szkolenia do wysokości 400% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu podpisania umowy pożyczki, w celu umożliwienia podjęcia lub utrzymania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej o ile to jest zgodne z indywidualnym planem działania. Osoba   zainteresowana otrzymaniem pożyczki powinna złożyć wniosek wraz z uzasadnieniem udzielenia tej formy pomocy.

O sposobie rozpatrzenia wniosku osoba zainteresowana zostaje poinformowana pisemnie bez zbędnej zwłoki nie później niż w ciągu miesiąca  od dnia jego złożenia. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku starosta zawiera z Wnioskodawcą umowę.

Pożyczka jest nieoprocentowana, a okres jej spłaty nie może przekroczyć 18 miesięcy od ustalonego w umowie dnia zakończenia szkolenia.

W przypadku wykorzystania pożyczki na cele inne, niż określone w umowie, niepodjęcia lub nieukończenia szkolenia, pożyczka podlega bezzwłocznemu zwrotowi w całości, wraz z odsetkami ustawowymi. Odsetki ustawowe ustala się także od kwoty pożyczki niespłaconej w terminie.

O udzielenie pożyczki ubiegać się może również osoba poszukująca pracy, o której mowa w art. 43 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( za wyjątkiem osób określonych w  pkt. 9)

UWAGA

O naborze wniosków o udzielenie pożyczki na sfinansowanie kosztów szkolenia Urząd będzie informował poprzez ogłoszenia na tablicach informacyjnych jak również na stronie internetowej urzędu.


Podstawa prawna:
  1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ((tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 1265 z późn. zmianami)
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobów prowadzenia usług rynku pracy  (Dz.U. z 2014 r. poz. 667)

Dodatkowe  informacje dotyczące finansowania powyższych kosztów można uzyskać:
  • osobiście: w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnobrzegu, Centrum Aktywizacji Zawodowej w Tarnobrzegu, ul. 1 Maja 3 – pokój 5 (Poziom 3)
  • telefonicznie:  /15/ 823 – 00 – 30 wew. 135 lub 124.

Menu Display