Dodatek aktywizacyjny

Dodatek aktywizacyjny

Dodatek aktywizacyjny to świadczenie przysługujące osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku, która podjęła samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.

Dodatek aktywizacyjny będziesz mógł otrzymać, jeżeli:
  1. jesteś bezrobotnym z prawem do zasiłku i z własnej inicjatywy podejmiesz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową,
  2. w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podejmiesz zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i będziesz otrzymywać wynagrodzenie niższe od minimalnego.
Będziesz otrzymywał dodatek aktywizacyjny przez:
  1. przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby Ci jeszcze zasiłek, w wysokości do 50% zasiłku dla bezrobotnych, jeśli jesteś bezrobotny, masz prawo do zasiłku i z własnej inicjatywy podjąłeś zatrudnienie lub inną pracę zarobkową;
  2. przez cały okres, w jakim przysługiwałby Ci jeszcze zasiłek, w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50% zasiłku dla bezrobotnych, jeśli podjąłeś zatrudnienie w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy.

Co należy zrobić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

Jeżeli chciałbyś ubiegać się o dodatek aktywizacyjny, powinieneś złożyć wniosek w urzędzie pracy, w którym jesteś zarejestrowany jako bezrobotny wraz z dokumentem potwierdzającym podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Dodatek aktywizacyjny nie będzie Ci przysługiwał, jeżeli:
  1. podejmiesz zatrudnienie w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy do wykonywania robót publicznych, prac interwencyjnych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane ze środków Funduszu Pracy;
  2. podejmiesz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową u pracodawcy, u którego byłeś zatrudniony lub dla którego wykonywałeś inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem;
  3. podejmiesz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego.
  4. przebywasz na urlopie bezpłatnym.

​Podstawa prawna


Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Dodatek aktywizacyjny - PUP Tarnobrzeg

INFORMACJA

dla osób bezrobotnych posiadających prawo do zasiłku i podejmujących zatrudnienie lub inną pracę zarobkową z terenu działania Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnobrzegu dotycząca zasad przyznania dodatku aktywizacyjnego

Dodatek aktywizacyjny przysługuje bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku jeżeli:
  1. W wyniku skierowania przez Powiatowy Urząd Pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę. W takiej sytuacji dodatek aktywizacyjny przysługuje od dnia złożenia wniosku do ostatniego dnia przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych, przypadającego w okresie zatrudnienia.

    W przypadku, o którym mowa powyżej dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę, a otrzymanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50% zasiłku dla bezrobotnych.
     
  2. Z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie (tj. wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą) lub inną pracą zarobkową (tj. wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych).
W tym przypadku dodatek aktywizacyjny przysługuje od dnia złożenia wniosku do ostatniego dnia połowy okresu przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych przypadającego w okresie zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej.
 
Wysokość dodatku aktywizacyjnego wynosi 50% kwoty zasiłku tj. 600,00 zł brutto miesięcznie.

Prawo do dodatku aktywizacyjnego przysługuje od dnia złożenia wniosku, po udokumentowaniu podjęcia zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej.

Prawo do dodatku aktywizacyjnego nie przysługuje w przypadku:
  1. Skierowania bezrobotnego przez Powiatowy Urząd Pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego  koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane zgodnie  z art. 46 ust. 1 pkt 1 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
     
  2. Podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny.
     
  3. Podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego.
     
  4. Przebywania na urlopie bezpłatnym.
Dodatek aktywizacyjny nie jest wypłacany za czas niewykonywania pracy  w okresie trwania stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, umowy zlecenie, umowy o dzieło.

Dodatek aktywizacyjny za niepełny miesiąc ustala się dzieląc kwotę dodatku przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który świadczenie przysługuje.

Osoby, które składają wniosek o dodatek aktywizacyjny drogą pocztową są zobligowane dołączyć do niego kserokopię umowy o pracę lub umowy o wykonywanie innej pracy zarobkowej, potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez pracodawcę lub zaświadczenie określające datę rozpoczęcia i czas trwania umowy.

Szczegółowych informacji o zasadach przyznawania dodatku aktywizacyjnego udziela się w pokoju nr 4, tel.: 823-00-30 wew. 114

Podstawa prawna: art. 48 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r. poz. 475 z późn. zmianami) oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej  z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz. U. z 2014 poz. 1189).

Załączniki

Wniosek o przyznanie dodatku aktywizacyjnego
Wniosek o przyznanie dodatku aktywizacyjnego.pdf 130 KB
Zaświadczenie o wysokości osiąganego wynagrodzenia (dotyczy tylko osób skierowanych do pracy przez tutejszy urząd w niepełnym wymiarze czasu pracy)
Zaświadczenie o wysokości osiąganego wynagrodzenia (dotyczy tylko osób skierowanych do pracy przez tutejszy urząd w niepełnym wymiarze czasu pracy).pdf 71 KB

Menu Display